fbpx

TEJPOVÁNÍ JIZEV

Chcete, aby Vaše jizva nebyla téměř vidět? Byla měkká a bez srůstů? Tejpování je účinná technika hojně používaná v péči o jizvy.

Pokud jizva není pohyblivá do všech směrů, či je vtažená směrem dovnitř, jedná se o tzv. aktivní jizvu, která může způsobovat různé potíže – bolestivost jizvy či okolí, bolesti pánve, zad apod.

Kineziotejping pomáhá ve změkčení jizvy, zmenšení srůstů a uvolnění při vtažení jizvy. Je účinný i pro staré jizvy.

Kineziologické tejpy se aplikují až po zhojení jizvy (po vyndání stehů, jizva je bez strupů). Aplikují se i na staré jizvy (30-40 let) – tedy i jizvy po operacích či úrazech z dětství.

Nalepený tejp neomezuje pohyb, je možno se s ním sprchovat a ponechává se asi 5-7 dní.

Cílem kineziotejpingu je mít jizvu/tkáň funkční, měkkou, „normálně“ citlivou, bez srůstů a s pozitivním vztahem k ní.

Obvykle je jizva (vazivová tkáň) tužší, má tendenci se stahovat, a pokud se o ránu nepečuje dostatečně dlouho, důsledně a co nejdřív po zákroku, mohou se jednotlivé vrstvy tkání (kůže, podkoží, svalovina) na sebe “přilepit” v důsledku hojivých procesů a vzniknout srůsty. Tím se zhorší prokrvení v jednotlivých tkáních a změní se metabolismus (tedy přivádění výživných látek do tkáně a odvádění odpadních látek z nich).

Aplikací kineziologických tejpů se zvýší prokrvení v místě jizvy, zlepší se metabolismus (okysličení, proudění lymfy – výživa a odtok odpadních látek) a hojení i hlubších struktur.

U jizvy po císařském řezu mohou vzniknout v důsledku hlubokých srůstů různé potíže.

Pokud je jizva stále „aktivní“ může způsobovat menstruační potíže (bolestivost, neobvyklé krvácení, špinění), v některých případech i potíže s otěhotněním či donošením plodu. Také špatně zhojená jizva může ovlivnit funkci pánevního dna, což může mít za následek potíže s únikem moči, sestupem dělohy, bolesti pánve a zad apod. Nekvalitní jizevnatá tkáň po císařském řezu také bývá důvod, proč u dalšího těhotenství lékaři nedoporučují porod přirozenou cestou.

Kineziologické tejpování je technika, kdy se přiloží (proškoleným terapeutem) lepící páska na oblast jizvy. Tím se zvýší její prokrvení, zlepší se metabolismus (okysličení, proudění lymfy – výživa a odtok odpadních látek) a hojení i hlubších struktur. Využívá se různého tahu pružné pásky a aplikuje se v různých směrech (určuje terapeut). Více o kineziotejpingu >>

Portret-Lada-Chrastna-3

*

~ Lada Chrástná – tejpování jizev
zdroj: Sascha Seifert – Kineziologické tejpování v osteopatii a manuální terapii; Internet